FAQ

Wspinanie jest formą aktywności bardzo naturalną i instynktowną i praktycznie każdy z nas z pewnością doświadczył w swoim życiu tego rodzaju ruchu.

Krótkie szkolenie dotyczące kilku prostych zasad będzie ciekawym i dobrym wprowadzeniem do tematu wspinaczki. Nie bójcie się zadawać pytań: nasz personel poświęci Wam tyle czasu, ile tylko potrzebujecie. Jeżeli jednak poczujecie się w pewnym momencie zagubieni, warto zainwestować w dodatkowe szkolenie lub zapisać się do sekcji.

Wspinanie na początku wydaje się łatwe i progresywne, ale trzeba wiedzieć, że jest dyscypliną sportową niesamowicie techniczną i w pewnym momencie lepiej zasięgnąć fachowych wskazówek od doświadczonych wspinaczy lub instruktorów.

Oczywiście, że tak!!!

Nasze centrum przyjazne jest osobom w każdej grupie wiekowej: od pełzających „szkrabów”-dla których jest przeznaczona osobna strefa, poprzez większe dzieci które mogą skorzystać z mini wspinaczkowego placu zabaw, po osoby dorosłe i starsze dzieci, które mogą skorzystać z salki treningowej i głównej ściany boulderowej.

Na naszej ściance każdy znajdzie coś dla siebie i dopasuje do swojego poziomu wspinaczkowego. W naszym centrum B.Lab oferujemy sześć różnych poziomów wspinaczkowych i z pewnością zarówno poczatkujący, jak i bardziej doświadczeni wspinacze, a nawet zawodowcy znajdą  dla siebie jakieś wyzwania. 

W naszym centrum znajduje się również strefa dla najmłodszych dzieci. Osobne pomieszczenie, w którym znajduje się mini wspinaczkowy placyk dla dzieci z pewnością ucieszy najmłodszych zapaleńców.

Warto jednak wiedzieć o tym, że istnieją pewne choroby, które wykluczają wspinaczkę. Jeżeli macie wątpliwości, zapytajcie swojego lekarza: on z pewnością oceni, czy wspinaczka na ściance to sport dla Was. A jeżeli macie lęk wysokości – może to odpowiedni moment na to, aby się z nim zmierzyć?

W naszym centrum wspinaczkowym B.lab możesz poczuć się mega swobodnie z uwagi na panującą tutaj luźną atmosferę, jak i rodzaj formy aktywności fizycznej jaką niewątpliwie jest bouldering, który z dominował B.Lab

Specjalistyczny ubiór nie jest u nas wymagany, bo wspinać się można dosłownie we wszystkim!

Aby rozpocząć przygodę ze wspinaniem najlepiej ubrać się na sportowo, tak żeby czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Koszulka ma być maksymalnie prosta i bez elementów które mogłyby się zawinąć lub zaczepić o np. chwyty wspinaczkowe lub struktury.

Co do spodenek, to więcej zwolenników tej dyscypliny preferuje raczej długie spodnie, aby zapobiegać wszelakim otarciom o ścianę i chwyty wspinaczkowe. Nie mniej jednak krótkie spodenki również się nadadzą i  cieszą się dużą popularnością zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.

Jeżeli już złapiecie bakcyla można zaopatrzyć się w specjalistyczny markowy ubiór, ale nie jest to zbytnio konieczne.

Dla swojego bezpieczeństwa zalecamy na czas wizyty w B.lab-ie pożegnać się z wszelaką biżuterią i pozostawić ją w szatni lub najlepiej w domu. Wspinając się macie czuć się swobodnie i bezpiecznie. Dlatego zabraniamy wspinać się nosząc kolczyki, pierścionki, bransoletki, wisiorki itp.

W przypadku butów należy kierować się również zasadą komfortu. 

Jeśli nie posiadacie specjalistycznego obuwia wspinaczkowego to przychodząc pierwszy raz możecie albo wypożyczyć obuwie do wspinaczki w naszym centrum, lub po prostu zabrać ze sobą obuwie dobrze przylegające i bardzo ważne - na cienkiej podeszwie, tak żebyście mogli lepiej poczuć w trakcie wspinania się stojąc na różnego rodzaju mniejszych lub większych stopniach.

Jeżeli jesteście już na etapie kupna butów wspinaczkowych, to najlepiej zaopatrzyć się w wygodne miękkie buty typu velcro (na rzepy) lub tzw. „baletki” czyli buty w suwane . Dobierając rozmiar kierujemy się zasadą dobrego dopasowania do stopy, ale nie za małych. Wspinając się po sztucznych ścianach nie potrzebujemy używać do przesady zbytnio małych butów. 

Należy również wspomnieć, że istniejące na rynku różne firmy produkujące obuwie wspinaczkowe posiada różną rozmiarówkę. Dlatego bardzo ważna sprawą zanim kupimy buty, jest porozmawianie z doświadczonymi wspinaczami lub zorientowaniem się u producenta jak dobrać buty.

Kupując buty wspinaczkowe dla dzieci kierujemy się podobnymi zasadami jak wyżej, kładąc nacisk, że lepiej nabyć buty troszkę większe i użyć skarpetek, niż dopasowanych, bo przecież stopy dzieciom w tym okresie szybko rosną.

Zwyczajowo do uprawiania wspinaczki z liną zaleca się spięcia/związania długich włosów. 

Podczas swobodnej wspinaczki   bez użycia lin czyli tak, jak w naszym centrum B.lab- dopuszcza się wspinania w luźnych rozpuszczonych włosach, ale poczujemy większy komfort jednak i większą widoczność w trakcie wspinania jeżeli te włosy będą jednak spięte.

Reasumując – wybór należy do Was